Tuleeko uudesta animaatioelokuvasta tuttu Kupla-Volkkari takaisin tuotantoon?

Pariisissa bongattu Volkswagenin Kuplan prototyyppi herättää kysymyksen, onko automalli tekemässä paluuta.

Internetin ihmemaassa leviää parhaillaan videoklippi, jossa päivää paistattelee ”Miraculous: Ladybug ja Cat Noir” -animaatioelokuvaa varten luotu sähköinen VW Beetle -konsepti. Kyseessä ei ole vain digitaalinen luomus, sillä täysikokoinen prototyyppi havaittiin Pariisissa animaatioelokuvan julkistuspäivänä. Kupla-konseptin esiintymisen voi bongata ranskalaisen Paris Videostars -nimisen YouTube-kanavan videosta, joka löytyy myös jutun lopusta.

Sähköauto oli pysäköity näkyvästi kadun viereen paikalle, joka isännöi Miraculous-elokuvaan liittyvää tapahtumaa. Konseptiauton tosielämän versio näyttää aivan kuin elokuvajulisteesta repäistyltä 3D-mallilta, johon on sisällytetty leppäkertusta tutut piirteet, liioitellut mittasuhteet ja yleinen sarjakuvamainen tyyli. Myös auton takaosa oli esillä ensimmäistä kertaa, ja se näyttää hyvin samanlaiselta kuin tuotantomallit vuosilta 1997 ja 2011 pyöreiden takavalojen ja integroidun ”ankkapyrstöspoilerin” ansiosta.

Auton suuret lasiovet ovat harmaita, ja ajovalot näyttävät toimimattomilta, mitkä seikat viittaisivat kyseessä olevan todennäköisesti pelkän lavastemallin ilman sisätiloja tai toimivia mekaanisia osia. Videolla näkyy myös oikean etupyörän alla kiila, joka varmistaa konseptin pysymisen paikoillaan. Kyseessä ei suinkaan ole ensimmäinen kerta, kun animaatioelokuvan päähenkilöiden rinnalta tuttua realistisen kokoista rekvisiittaa esitellään yleisölle tosielämässä, mutta Kuplakuorilon läsnäolo Pariisissa herättää kysymyksiä.

Ajoneuvon kokoluokka näyttäisi olevan miltei samanlainen kuin edellisen oikean tuotanto-Beetlen, jonka valmistus lopetettiin vasta hiljattain vuonna 2019. ID. Buzz -mallin esittelyn jäljiltä VW:n entinen toimitusjohtaja Herbert Diess väläytteli jo viime vuonna, että “myös monet muut tunnepitoiset Volkswagenin automallit ovat mahdollisia mukautuvan MEB-alustamme ansiosta”. Hänen kommenttinsa ruokkivat suoraan huhuja mahdollisesta “ID. Bug”-mallista, joka voisi jakaa vain sähköautoille tarkoitetun alustan muiden ID-tuotantomallien kanssa.

Vain aika näyttää, suunnitteleeko Volkswagen todellakin Kuplan palauttamista tuotantoon, vai onko tämä jälleen vain yksi fiktiivinen elokuva-auto, jonka tavoitteena on mainostaa autonvalmistajan sähköautoja nuoremmalle väestöryhmälle. Uusin tulkinta Beetlestä nähdään nimittäin “Miraculous: Ladybug & Cat Noir” -elokuvassa yhdessä aikaisempien VW-mallien, kuten ID. Crozz, ID. Buzz ja ID. Vizzion kanssa. Elokuvassa Kupla-Volkkaria ohjastaa tarinan päähenkilö, pariisilainen teinisupersankari Ladybug, joka työskentelee yhdessä apurinsa Cat Noirin kanssa.

Suosittelemme

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

Aihepiirin uusimmat

BMW lanseeraa vuoteen 2027 mennessä yli 40 uutta mallia – uusi iX3 debytoi syyskuussa

BMW Group antoi vuosittaisen konferenssinsa yhteydessä lisätietoja tulevista malleistaan. Niitä on putkessa yli 40 vuoteen 2027 mennessä, ja baijerilaismerkin tulevaisuuden alkusoitot kajahtavat syyskuussa.

Skoda julkaisi ensimmäiset tiiserikuvat seitsemänpaikkaisesta sähkö-SUV:staan – Kodiaqin kokoinen auto tulee myyntiin ensi vuonna

Skoda esitteli jo vuonna 2022 Vision 7S -nimisen konseptin, joka nähtiin Helsingin AUTO 25 -näyttelyssäkin äskettäin. Tuotantoversio tulee myyntiin ensi vuonna, ja siitä julkaistiin nyt ensimmäiset tiiserikuvat.

Uudesta Alfa Romeo Stelviosta julkaistiin ensimmäiset viralliset kuvat – naamioteipit poistuvat myöhemmin vuoden mittaan

Vuonna 2016 esitelty Alfa Romeo Stelvio oli italialaismerkin ensimmäinen tuotantoon päätynyt katumaasturi, vaikka Alfa leikitteli SUV-idealla jo vuonna 2003 julkisuuteen tuodun Kamal-konseptiauton myötä. Stelvion ensimmäinen sukupolvi väistyy pian seuraajansa tieltä, josta on jo julkaistu muutamia virallisia tiiserikuvia.

Koeajossa Renault Rafale – kilpalentokoneen sukua

Renault-automalliston lippulaivaksi kiilaava Renault Rafale on nimetty historiallisen, vuonna 1934 valmistetun, Caudron-Renault Rafale -kilpalentokoneen mukaan, jolta uutuusmalli on perinyt lennokkaan ulkomuotonsa.

Tyyliniekan uusimmat