Volkswagen toi muutama päivä sitten julkisuuteen uuden T-Rocin, joka toimii saksalaismerkin päätähtenä ensi viikolla ovensa avaavassa Münchenin autonäyttelyssä. T-Rocin lisäksi Münchenissä annetaan myös varsin konkreettista esimakua VW:n pienimmästä sähkö-SUV:sta.
Näyttelyn aukeamista odotellessa Volkswagenin päämuotoilija Andreas Mindt julkaisi tästä autosta jo ensimmäiset tiiserikuvat sosiaalisessa mediassa. Piirroskuvien luomusta kuvaillaan lähes tuotantovalmiiksi konseptiautoksi, jonka nimeä ei ole vielä paljastettu. Takaluukun Volkswagen-logotekstin paikalle tulee tuotantoautossa todennäköisesti jokin ”oikea” nimi, koska saksalaismerkki on jo ilmoittanut luopuvansa krpytisen kuuloisesta ID-lyhenteestä tulevissa sähköautoissaan.

Volkkarin pienin sähkö-SUV asemoidaan T-Crossin paikallisesti päästöttömäksi sisarmalliksi, jolloin se asettuu merkin valikoimassa suositun ID.4:n alapuolelle. Vaikka kyseessä on pieni crossover, auto näyttää ainakin tiiserikuvissa yllättävänkin jyhkeältä korkean konepeltinsä ja vyötärölinjansa myötä. Osa tästä voi kuitenkin mennä piirroskuvissa pienen liioittelun piikkiin, ja sama koskee myös ylisuuren oloisia pyöriä.
Katumaasturin keulaa koristavat litteät ledivalot, niiden alapuolinen vaakasuuntainen ”maski” sekä etupuskurin pohjapanssarimainen muotoiluelementti. Kylkilinjasta erottuvat puolestaan pullistetut lokasuojat aiemman ID.Every1-konseptin malliin, ja kattopilarit on muotoilullisesti häivytetty osaksi ikkunalinjaa. Takimmaisia kattopilareita on höystetty vastaavilla ritilöillä kuin ID.Buzzissa, ja peräpäätä koristaa nykymuodin mukainen täysleveä ledipaneeli. Sen keskelle sovitettu valaistu VW-logo nähtäneen tuotantomallissakin, mutta perän alareunan diffuusorin ledit lienevät vain tutkielman erikoisuudentavoittelua.

Kompaktin sähkö-SUV:n tuotantoversio tehdään Volkswagenin MEB Entry -perusrakenteen varaan, jota hyödynnetään myös ID.Every1- ja ID.2all-konseptien tuotantomalleissa. MEB Entry on isommasta MEB:stä poiketen lähtökohtaisesti etuvetoinen, mutta arvokkaammissa mallissa saatetaan nähdä myös kahden sähkömoottorin avulla toteutettu neliveto.
Volkswagen ei ole vielä ilmoittanut tuotantoauton lanseerausaikataulua, mutta sen esittely tapahtuu todennäköisesti joskus ensi vuoden mittaan. Sähkö-SUV valmistetaan Espanjan Pamplonassa polttomoottorikäyttöisten T-Crossin ja Taigon rinnalla, jotka kuuluvat myöskin samaan B-segmentin katumaasturien luokkaan. Lisäksi Pamplonan tehtaan linjoilta putkahtelee tulevaisuudessa Skoda Epiq, joka toimii Volkkarin pienen sähkö-SUV:n sisarmallina.

Hatchback-korisen ID.2allin tuotantoversion lähtöhinnaksi Saksan markkinoilla tavoitellaan noin 25 000 euroa, joten katumaasturin taksat alkanevat noin 25 000 – 30 000 eurosta. Kilpailijoiden joukko tässä segmentissä on varsin suuri, ja samojen ostajien sieluista taistelevat esimerkiksi Kia EV2 ja EV3, Toyota Urban Cruiser, Suzuki e-Vitara, Ford Puma Gen-E, Peugeot E-2008, Opel Mokka Electric, Jeep Avenger, Alfa Romeo Junior Elettrica, Volvo EX30 ja Renault 4 E-Tech.




