Automaailma on tätä nykyään suorastaan masentavan katumaasturipitoinen, mutta onneksi jotkin valmistajat ymmärtävät vielä tehdä muunkinlaisia autoja. Yksi viime vuosien valopilkuista on ollut Toyota, joka on panostanut ihailtavalla innolla GR-brändättyihin sporttimalleihinsa.
Toyotan urheilumallien renessanssin myötä myös huhut Celican paluusta japanilaismerkin valikoimaan ovat käyneet kuumina jo usean vuoden ajan. Viime vuonna Toyota suostui jo vahvistamaan Celican comebackin lähes virallisesti, ja tätä tukevat myös esimerkiksi Jari-Matti Latvalan edesottamukset historic-ralleissa luukkulamppu-Celicoilla.

Bensapäiden onneksi Toyota ymmärtää historiansa arvon aivan toisella tavalla kuin esimerkiksi Ford. Niinpä Celican lähes legendaarista mallinimeä ei olla ryöstöhyödyntämässä täyssähköisen SUV-möhkön perässä uuden Caprin tavoin, vaan tulevastakin Celicasta tehdään ihka-aito kaksiovinen coupé. Celica-projekti on kuulemma edennyt prototyyppiasteella jo pitkälle, ja auton tekniikkaa koetellaan parhaillaan eri testimuulien kuorissa.
Toyotan Pohjois-Amerikan johtajistoon kuuluva Cooper Ericksen kertoi nyt, että varsin pitkälle edennyt Celica on jo näytetty merkin jälleenmyyjillekin. Tästä huolimatta autolle ei ole vieläkään näytetty lopullista vihreää valoa ainakaan USA;n markkinoiden osalta, mutta kaikesta päätellen se lienee vain ajan kysymys. Urheilucoupéiden myynti on kylläkin varsin pientä tätä nykyä, mutta Celican kohdalla kyse lienee ennen kaikkea japanilaismerkin imagon kohottamisesta.

Toyotan edustajien mukaan Celican muodot tulevat olemaan erilaiset kuin netissä kiertävissä tietokonepiirroksissa, mutta lopullinen totuus asiasta jää vielä nähtäväksi. Perinnetietoiset lienevät korimallin lisäksi innoissaan myös voimanlähdevalikoimasta, koska Erickesenin vihjailuiden perusteella autossa ei nähdä sähkömoottoreita. Akio Toyodan mukaan GR-tuotteissa on hankala luoda tunnepitoista ajokokemusta muilla voimanlähteillä kuin perinteisillä polttomoottoreilla, joten Celican keulalla murisee todennäköisesti Toyotan uusi turbonelonen.
Auton tuotekehitys on ollut Japanin Toyotan vastuulla aiempien Celicojen tavoin. Jos ja kun uusi Celica saa lopullisen tuotantopäätöksen, uutuuden markkina-alueet ja hintataso jäävät vielä nähtäväksi. 2000-luvun alussa tarjolla ollut viimeisin Celica olisi nykyään suunnilleen GR86-coupén hintainen, mutta jälkimmäistäkään ei enää myydä Euroopassa päästömääräysten vuoksi. Uusi Celica voisi solahtaa hinnaltaan GR86:n ja GR Supran seuraavan painoksen väliin, ja toivottavasti moderni turbotekniikka tarkoittaa myös vanhalle mantereella kelpaavaa päästötasoa.






