MAINOS: Hovisepät

EUREKA!

Hamilton-kellot
nyt Hovisepiltä.

Tutustu ja ihastu

Volvo luopuu farmareista – tulevaisuus kuuluu kuulemma katumaastureille

Kartanoautoiksikin nimetyt farmarimallit ja Volvo ovat kuuluneet jo vuosikymmeniä vähintään yhtä kiinteästi yhteen kuin Ikea ja lihapullat. Nyt nämä kunnianarvoisat perinteet ovat kuitenkin katkeamassa.

Kiinalaisen Geelyn omistuksessa olevan ruotsalaisbrändin skottitaustainen toimitusjohtaja Jim Rowan kertoi Auto Expressille, että farmaria ei enää suosita Volvon strategisissa linjauksissa. Rowanin mukaan uusien mallien tuominen markkinoille on kallista, jolloin volyymejä halutaan kasvattaa ja kustannuksia säästää saman pohjalevyn varaan tehdyillä automalleilla.

Volvo EX30 Cross Country
Kuva: Volvo

Niiden suhteen suositaan erityisesti katumaastureita, joiden suosio ei ota laantuakseen. SUV:ien pohjalta aiotaan tarjota myös entistä enemmän Black Editionin ja Cross Countryn kaltaisia erikoismalleja. Jim Rowanin mielestä markkinat ovat muuttuneet pysyvästi suosimaan katumaastureita, mutta Volvon sisältä on kuulun toisenlaisiakin äänenpainoja. Merkin Ison-Britannian kaupallinen johtaja Robert Deane totesi nimittäin julkisesti, että V60:n ja V90:n myynnin lopettaminen Briteissä vuonna 2023 oli virhe.

Päätökseen pettyneet asiakkaat marssivat kilpailijamerkkien pariin, ja niinpä Volvo palautti farkkunsa jälleen myyntiin sumujen saarella. Nykyinen V60 ja V90 elävät kuitenkin jo jatkoajalla moneen kilpailijaan verrattuna, ja kovin kauan niitä ei enää pidetä Volvon mallistossa. Varsin vahva merkki tästä on Suomessa parhaillaan tarjolla oleva V90 Classic, joka jää Volvon ison farmarin joutsenlauluksi ennen tuotannon lopettamista.

Volvo V90
Kuva: Volvo

Premium-brändien kilpailijoista esimerkiksi Audi, BMW ja Mercedes-Benz tarjoavat edelleen farkkuja eivätkä ne ole luopumassa niistä ainakaan lähitulevaisuudessa. Nämä merkit voivat siis odottaa saavansa lähivuosina oman osuutensa Volvon farmariasiakkaiden kakusta, ja tilanne ei tunnu edes häiritsevän Volvon johtoa pahemmin. Jim Rowanin mukaan ruotsalaisbrändi on kaventamassa tarkoituksella tähtäintään, ja kiikarissa siintävät lähinnä turvalliseksi mielletyt ja mukavan korkean ajoasennon tarjoavat SUV:t.

Suosittelemme


Jopa Volvon uusin ”sedan”, eli täyssähköinen ES90 on käytännössä jonkinlainen viistoperän ja crossoverin ristisiitos. Tälle vuodelle on odotettavissa vielä neljä muutakin uutuusmallia, joiden joukkoon kuuluu ainakin XC60:n sähkövastineena toimiva EX60. V90:n tai V60:n seuraajaa lienee kuitenkin turha toivoa Jim Rowanin viimeisimpien lausuntojen jälkeen.

Volvo ES90
Kuva: Volvo
LähdeCarscoops

Lue lisää