Kelloseppäkoulu avaa ovensa Espoo-päivänä

Espoon Leppävaarassa toimiva Kelloseppäkoulu järjestää avoimien ovien päivän lauantaina 29. elokuuta 2026 kello 10–14. Espoo-päivän yhteydessä järjestettävä tapahtuma tarjoaa mahdollisuuden tutustua suomalaisen kelloseppä- ja mikromekaniikkakoulutuksen arkeen sekä tavata koulun opiskelijoita, opettajia ja muuta henkilökuntaa.

Avoimien ovien aikana vierailijat pääsevät seuraamaan opiskelijoiden työskentelyä luokissa. Esillä on myös koulusta valmistuneiden kelloseppien ja mikromekaanikkojen opinnäytetöitä, jotka tarjoavat konkreettisen näkymän siihen, millaista osaamista tarkkuutta ja kädentaitoja vaativissa opinnoissa syntyy.

Tapahtumassa ovat mukana myös kelloalan yrittäjät ja yritykset, jotka esittelevät toimintaansa. Näin avoimet ovet tarjoavat koulutuksesta kiinnostuneiden lisäksi myös kelloharrastajille mahdollisuuden tutustua alan tekijöihin ja suomalaiseen kelloalan osaamiseen.

Päivän aikana kelloseppäopiskelijat tekevät maksullisia paristonvaihtoja rannekelloihin. Palvelu ei kuitenkaan sovellu kaikkiin kellomalleihin. Varsinaisia asiakastöitä tai korjaukseen jätettäviä kelloja koulu ei ota vastaan avoimien ovien aikana.

Vierailijoita palvelee lisäksi opiskelijoiden järjestämä kahvio, jossa maksuvälineinä käyvät MobilePay ja käteinen.

Kelloseppäkoulu on kouluttanut kelloseppiä Suomessa jo vuodesta 1944. Nykyisessä koulutuksessa kelloseppien rinnalla opiskelee mikromekaniikan osaajia, ja koulu järjestää myös kansainvälistä Independent Watchmaker -koulutusta.

Kelloseppäkoulun avoimet ovet
Lauantai 29.8.2026 kello 10–14
Kelloseppäkoulu
Vanha maantie 11, 02650 Espoo

Mainosspot_imgspot_img
LUE MYÖS