Italia on ollut tasavalta jo pitkään, mutta Fiat-yhtymän suuruuden aikoina autojätin päämies Gianni Agnelli sai kantaa lähes Italian epävirallisen kuninkaan viittaa. Agnellin autotkin olivat erityislaatuisia, vaikka ne olivatkin useimmiten peräisin Fiat-yhtymän eri merkeiltä.
Agnellin kokoelmaan kuului esimerkiksi yksittäiskappaleena tehty Ferrari Testarossan avomalli, myöskin avokattoiseksi muutettu Lancia Delta Integrale sekä kytkinpolkimettomalla robottivaihteistolla varustettu Ferrari F40. Arkiajossa Gianni Agnelli arvosti kuitenkin käytännöllisyyttä yhdistettynä miehen tavaramerkiksi kohonneeseen tyylikkyyteen. 1980-luvulla tähän tarpeeseen vastasi farmarikorinen Lancia Thema, joka ei ollut kuitenkaan tavallinen tehdasfarkku.

Themasta tuli myöhemmin yleiseen myyntiin Pininfarinan muotoilema farmariversio, mutta Agnellin käytössä ollut yksilö oli Zagaton käsialaa. Thema-farmaria harkitessaan Lancia pyysi ehdotukset sekä Pininfarinalta että Zagatolta, mutta jälkimmäinen ehti ensin. Zagaton farmariksi muokkaama Thema tuotiin keväällä 1985 Geneven autonäyttelyn parrasvaloihin, kun taas Pininfarina ehti oman luomuksensa kanssa vasta syksyn Frankfurtin näyttelyyn.

Koska Lancia päätyi Pininfarinan ehdotukseen, Zagato valmisti vain kaksi farkku-Theman prototyyppiä. Niistä toinen toimi Gianni Agnellin henkilökohtaisena kulkuvälineenä kahden vuoden ajan. Auton erottaminen Pininfarinan tehdasfarmarista vaatii tarkkaa silmää, mutta Zagaton uniikkeina piirteinä toimivat esimerkiksi mustat D-pilarit ja hieman erilainen takaluukunkansi. Harmaa ulkoväri saa kontrastia kangasverhoillun sisustan sinisestä sävystä, joka koristi Agnellin monia muitakin autoja.

”Kuninkaallinen” farmari päätyy vasaran alle RM Sotheby’sin 20.4. järjestämässä huutokaupassa. Lancia on pysynyt Agnellin omistusajan jälkeenkin koko ikänsä Italiassa, ja sen mittarissa on 40-vuotiaaksi autoksi varsin maltillinen 92 329 kilometrin ajomäärä. Theman kunto vaikuttaa mainiolta niin päältä kuin sisältäkin, ja auton hinnan arvellaan päätyvän 80 000 – 160 000 euron väliin. Se on paljon Lancia Themasta, mutta toisaalta varsin vähän Gianni Agnellin entisestä kulkupelistä joita tehtiin vain kaksi kappaletta.
Suosittelemme

Samassa huutokaupassa myydään kaksi muutakin Agnellin entistä autoa, jotka edustavat Fiatin ammoisen valikoiman ääripäitä. Toinen niistä on vuoden 1986 nelivetoinen Panda, jonka Fiatin perustajan jälkeläinen toisessa polvessa hankki uutena St. Moritzin laskettelumatkoja varten. Gianni Agnelli piti auton vuoteen 2001 saakka, ja Panda on äskettäin entisöity alkuperäiskuntoonsa. Joka nurkasta raapivalla pikkuautolla on ajettu 119 768 kilometriä, ja sen hinta saattaa kohota jopa 40 000 euroon.

Kolmas huutokaupattava Agnelli-auto on puolestaan vuoden 1974 Fiat 130 Familiare, eli italialaismerkin edustussedanin räätälintyönä tehty farmariversio Näitä autoja rakennettiin vain kolme kappaletta, ja Agnellin yksilöä koristavat vielä kylkien valepuukoristeet sekä kattotelineen päälle sovitettu ”pärekori”. Yksilöllisen luksusfarkun hinnaksi huutokaupassa uumoillaan 170 000 – 300 000 euroa.

