Teslan Cybertruck -avolavan julkistus – Jokamies seuraa hetki hetkeltä

6:35 Julkistustilaisuus päättyy. Elon Musk piti lupauksensa, ja nyt julkaistiin todellakin muista poikkeava auto. Tervetuloa Cybertruck, mitä pidä? Liity keskusteluun Facebookissa!

 

6:31 Auton lavalla virran ulostulo, jolla voi ladata esim. sähkömönkijän.

6:30 Tilaukset auki! https://www.tesla.com/fi_fi/cybertruck

6:29 Hinta alkaen 39900 dollaria. Huh!

Suosittelemme

6:29 Ilmakompressori mukana!

6:28 Kolme versiota, joiden ranget: 260 km, 640 km & 800 km

6:27 Suorituskyky: 0-100 alle 3s & varttimaili 10,8s

6:25 Vetotesti: Ford F150 häviää

6:23 Adaptiivinen ilmajousitus on vakiona kaikissa autoissa.

6:21 Panssarilasin kestoa demotaan pudottamalla metallikuulia.

6:18 Auton luvataan kestävän rajua käyttöä. Tätä demotaan lyömällä lekalla ja ampumalla 9mm aseella.

6:15 Auto lavalle. Onkohan lopullinen malli, erikoisen näköinen

6:12 Elon Musk astuu lavalle

6:08 Tilaisuus alkaa

6:00 Teslan uuden avolavamallin julkistustilaisuus alkaa pian. Seuraamme tilaisuutta livenä hotelli Sveitsissä Hyvinkäällä.

Teslan julkistustilaisuus alkaa pian. Jokamies seuraa livelähetystä Hyvinkään Sveitsin Biorexissä.

Aihepiirin uusimmat

Tappaja-auto Christine esitteli korinsa muotoja Järvenpään Autoshowssa

Viime viikonloppuna nähtiin murhanhimoinen siipikaunotar jenkkiautopainotteisessa autonäyttelyssä, jossa paikalla oli myös muita tunnettuja elokuva-autoja.

Pieni voi olla kaunista – Järvenpään Auto Show päätti tasokkaasti harrastekauden

Vielä ennen koronavuosia monen autoharrastajan kausi päättyi syys-lokakuun vaihteessa Lahdessa järjestetyn Jenkkiautonäyttelyn ja X-treme Car Show’n merkeissä. Koronatauon jälkeen Jenkkiautonäyttely pidettiin pienimuotoisemmissa puitteissa Järvenpään Aino Areenalla, ja tänä vuonna jatkettiin samalla paikalla.

Toyotan taskuraketti saa lisää tehoa ja valinnaisen automaattivaihteiston – faceliftatun GR Yariksen esittelyä odotetaan jo lähikuukausina

Toyotan maine on varsin kaukana ajajan autosta, vaikka japanilaismerkin valikoimaan on vuosien saatossa kuulunut myös hienoja sporttimalleja. Viime vuosina Toyotan imago on autoentusiastien keskuudessa kohonnut erityisesti GR Yariksen ansiosta, joka on yksi nykyajan hauskimpia hot hatcheja.

EU höllentää polttomoottoriautoja koskevaa Euro 7 -päästösääntöään

Eurooppalaiset ministerit sopivat lieventävänsä ”likaisia autoja” koskevaa ehdotustaan, joskin rengas- ja jarrupäästöt otetaan edelleen käyttöön.

Tyyliniekan uusimmat