Koeajossa Mazda 6e – premium-fiilistä järkihintaan

Mazda 6e on vasta toinen täyssähköinen henkilöauto japanilaisvalmistajan mallistossa, mutta se janoaa selvästi isoa palasta hyvinvarusteltujen viisiovisten sähköautojen markkinoista. Näillä eväillä se on mahdollista.

Monille tuttua kuutossarjan Mazdaa valmistettiin polttomoottorilla varustettuna kolmen sukupolven ajan vuosina 2002-2024. Korimallivaihtoehtoina olivat sedan-, farmari- ja hatchback-mallit, joista viimeksi mainittu poistui valikoimasta vuonna 2012. Uuden täyssähköisen Mazda 6e:n myötä tarjolla on vain yksi korimalli, jossa tosin on ripaus sedania, coupéa, ja hatchbackiä.

Mazda 6e valmistetaan Kiinassa Changan Mazda -yhteisyrityksen tehtaalla, ja Kiinan markkinoilla auto tunnetaan nimellä Mazda EZ-6. Sukulaisuhteesta kiinalaiselle Deepal L07 -autolle huolimatta, Mazda on tuonut autoon omaan muotokieltään, ja auton tunnistaa nopeasti Mazdaksi. Eurooppaan tuotavaa versiota on muokattu tuntuvasti: erityisesti ohjausta ja alustaa on kehitetty eurooppalaisen kuljettajan mieltymysten mukaisiksi. Changan Mazdalla on pitkä kokemus Mazdojen valmistuksesta, sillä yhteistyö alkoi jo vuonna 2001 silloisen Changan Ford Mazda -yhteisyrityksen kautta.

Tyyli

Mazda 6e:n ulkonäkö on tuttua Mazda-tyyliä. Keulaa hallitsee suuri valaistu maski, jonka elävä valaistus kertoo käyttäjälle auton lataustilan, ja keskellä komeilee valaistu Mazda-logo. Viirumaiset ajovalot ja muotoilu huokuvat sporttisuutta, ja pitkähkö konepelti kätkee alleen mukavan kokoisen etutavaratilan. Puhdaslinjaiset kyljet saattavat katseen kohti selkeästi “Kodo – Soul of Motion” -muotokieltä noudattavaa takaosaa, jossa takavalot jatkuvat koko perän leveydeltä. Perän molemmissa nurkissa olevat ympyrän muotoiset valoparit tuovat mieleen Mazdan aiemmat mallit. Keskellä komeilee nykytrendin mukaisesti auton merkki kirjoitettuna isoilla kirjaimilla.

Mazda 6e



Neljännen sukupolven kuutonen tarjoaa vaihtoehdoksi vain yhden korimallin, mutta se on selvästi saanut vaikutteita useammasta korimallista. Autossa on muotoilullisesti Coupén linjakkuutta ja hyppysellinen sedania. Viisi ovea ja takalasin kanssa korkeuksiin aukeava takaluukku määrittelevät auton viisioviseksi hatchbackiksi.

Suosittelemme


Tyylikkäimmät vaatteet ja asusteet myy Care of Carl.

Mazda 6e

Mazdan takaosasta löytyy yllätys, joka ei todellakaan ole tavanomainen tämäntyyliselle autolle. Vauhdin noustessa 90 km/h:n tuntumaan, takaluukun kulmasta nousee ylös takailmanohjain, eli spoileri! Sen vaikutus ajo-ominaisuuksiin jäi hämärän peittoon, mutta ainakin takana tuleville se herättää huomiota tai hilpeyttä. Vauhdin pudotessa takaisin kaupunkinopeuksiin, spoileri vetäytyy tyylikkäästi takaisin lepoasentoon, jolloin sen olemassaoloa ei juuri huomaa. Jos tällä vakiovarusteella haluaisi tehdä vaikutuksen kavereihin, niin sen voi nostaa ja laskea milloin tahansa klikkaamalla kosketusnäytön valikosta.

Sisätiloissa astutaan aivan uuteen ympäristöön, sillä jos verrataan yleisnäkymää aiempaan  malliin, niin tuttua on lähinnä ohjauspyörän keskellä komeileva Mazda-logo. Kaikki on laitettu uusiksi, ja varsinkin Takumi Plus -varustelutason mukanaan tuoma vaaleanruskea, nappanahalla ja mokkakankaalla varustettu ohjaamo huokuu Premium-tason fiilistä. Kojelaudan pehmeät pintamateriaalit, näyttävästi muotoillut ilmasuulakkeet, ja muut yksityiskohdat vaan lisäävät hyvää laatuvaikutelmaa. Vau, Mazda!

Mazda 6e sisätilat Takumi Plus -varustelutasolla
Mazda 6e sisätilat Takumi Plus -varustelutasolla

Tyylikkyys jatkuu myös istuimissa, jotka näyttävät siltä kuin ne olisivat peräisin jostakin monta kertaa kalliimmasta autosta. Toki materiaalit eivät koostumukseltaan ehkä vastaa luksusautojen materiaaleja, mutta näyttävyydessä kyllä. Myös selkä ja takamus tykkäsivät penkeistä. Leveän keskikonsolin ansiosta kyynärpäät eivät kolise yhteen, ja siitä löytyy tilaa kahdelle puhelimelle, mukitelineet, sekä reilunkokoinen säilytyslaatikko, ja sen edessä vielä avosäilytystila, vaikkapa hanskoille ja pipolle.

Mazda 6e sisätilat Takumi Plus -varustelutasolla
Mazda 6e sisätilat Takumi Plus -varustelutasolla

Sama fiilis jatkuu takapenkeillä, ja tilaa on riittävästi niin edessä kuin takana, mutta akkupaketin nostama lattia nostaa myös takapenkkiläisten jalat hieman ylös, jolloin vähänkin pitäjalkaisemman matkustajan reidet eivät pääse lepäämään istuimen päällä. Takapenkille mentäessä pidemmän on myös hieman varottava päätä, mutta sisäpuolella korkeus kuitenkin riittää. Fiksuna suunnitteluna etupenkkien selkänojat on päällystetty mustalla ja liukkaalla nahalla, josta jälkikasvun kengänjäljet on helppo pyyhkäistä pois.

Ihailimme koeajossa lähes täysikokoisen kattoikkunan läpi lonkeronväristä taivasta, jonka päätimme kuitenkin hetken jälkeen piilottaa Takumi Plus -varustelutason mukana tuomalla sähkökäyttöisellä verholla. Ikkuna löytyy myös alemmasta varustelustasosta, mutta verho ei. Mielenkiintoista.

Mazda 6e sisätilat Takumi Plus -varustelutasolla
Mazda 6e sisätilat Takumi Plus -varustelutasolla

Tunne

Lähestyessä autoa, se toivottaa kuljettajan tervetulleeksi: sivupeilit taittuvat auki, ovenkahvat aukeavat, ovien lukitus avautuu ja eläväinen valokuvio tervehtii kuljettajaa niin keulassa kuin perässäkin. Sisätilat houkuttelevat kuljettajan astumaan sisään pienoisen vau-efektin saattelemana, ja kuljettajalle avautuu mieltä ylentävän laadukas ohjaamonäkymä. Perustoiminnot löytyvät kosketusnäyttöön keskitetystä hallinnasta huolimatta helposti, ja ohjekirjan voi jättää avaamatta. Ratin takaa löytyy jokseenkin tutut viikset, joista tosin oikeanpuolimmaisella valitaan ajosuunta. Penkki on miellyttävä istua pidemmälläkin matkalla, ja sen säädöt löytyvät nopeasti tutusta paikasta.

Liikkeellelähtö sujuu eleettömän tyylikkäästi, mutta tarvittaessa myös päättäväisesti. Vaikka tehopuoli on “rajoittunut” parinsadan kilowatin tuntumaan, auton kyvyt tuntuvat silti täysin riittävältä tämän tyyliseen ja -henkiseen kulkineeseen. Takaveto herätti pientä arvelua paikoittain liukkaalla koejolla, mutta yllätti positiivisesti käytännössä. Fiksusti tehdyn luistonestojärjestelmän ansiosta, sana “vajaavetoinen” ei tullut ensimmäisenä mieleen, eikä auto rimpuile kiihdytyksissä. Mennään eteenpäin, sanoi Jutila!

Mazda 6e

Mazdassa on ison auton tuntua. Matkustusmukavuus on kohdallaan, sillä melutaso on matala, eikä ohjaamoon kuulu ylimääräisiä häiriöääniä. Alusta ottaa kuopat ja epätasaisuudet hyvin, eikä joillekin sähköautoille tuttua nyökkimistä havaittu. Ohjaustuntuma on perustasoa, eikä aivan yllä saksalaisen premium-auton tasolle – ohjaus vaatii kuljettajalta “hereilläoloa”. Kaistallapitoavustin tosin auttaa tässä asiassa, jonka avulla ohjaamisen voi maantieajossa luovuttaa autolle. Avustin toimi myös huonommassa kelissä, tosin pari kertaa tuli vastaan tilanne, missä auto hiljensi yllättäen vauhtia – liekö nähnyt jotain, mitä kuljettaja ei. Tämä ei kuitenkaan ollut mikään äkkijarrutus, vaan kohtelias “kaasun nosto”.

Kaupungissa lähes viisimetrinen auto tuntuu kokoon nähden ketterältä, tosin parkkihallissa pituuden huomaa. Autoon nouseminen ja ajoonlähtö sujuu nopeasti, eikä ainakaan auton puolesta tarvitse odotella lähtövalmiutta. Loskakelissä ajellessa reilun kokoinen etutavaratila osoittautui näppäräksi paikaksi lasinpesunestekanisterin säilytykseen, sillä auton pesunestesäiliön täyttäminen sujui loskakelissä yhden luukun taktiikalla! “Frunkista” löytyi myös lisävarusteinen kori, jonka voi ottaa vaikka ostoksille mukaan.

Mazda 6e

Tekniikka

Tietoviihdejärjestelmää ohjataan kosketusnäytön kautta, jonka koko vastaa reilunkokoistä kannettavan tietokoneen näyttöä. Koko voi tuntua tottumattomalle hurjalta, mutta siinä on kuitenkin puolensa. Tärkeimmät toimintopainikkeet näkyvät koko ajan näytön alareunassa, ja palkin oikeaan päähän voi vielä valita kolme suosikkitoimintoa. Muihin toimintoihin pääsee joko pyörittelemällä aloitusnäytössä näkyvää autoa ja klikkaamalla tilanteeseen sopivaa kuvaketta, tai sitten asetusvalikon kautta, mistä löytyykin kaikki loput toiminnot. Aloitusnäytössä myös äänilähteen toistopainikkeet, ajotilavalinta, sekä viimeksi käytettyjä toimintoja.

Mazda 6e

Ohjauspyörän takaa löytyy perinteinen mittaristo, johon tosin on sisällytetty aika paljon – ehkä vähän liikaakin informaatiota. Toki mittariston voi jättää huomiotta, ja tarkkailla esimerkiksi ajonopeutta ja navigaattorin ohjeita tuulilasinäytön kautta, jolloin katsekin pysyy paremmin tiessä. Ohjauspylvään vasemmalla puolella on perinteinen vilkunviiksi, jonka päässä on pyyhkiöiden ohjauspainike. Oikean puolen viiksestä valitaan haluttu ajosuunta. Ohjauspyössä on perinteiset painonapit, eli hipaisukytkimet on onneksi unohdettu. Yllätykseksi painikkeista löytyy kaksi suosikkipainiketta, johon voi asettaa omasta mielestä kaksi tärkeintä toimintoa – eli siis takailmanohjaimen nostaminen, ja…?

Mazda 6e

Äänentoistojärjestelmä on Sonyn käsialaa, ja laadullisesti keskitasoa. Takakontin seinustalla näyttää olevan subwoofer, mutta se voisi antaa reilusti enemmän potkua. Äänenlaatu on muuten ok, ja sen muokkaamiseen löytyy taajuuskorjain ja muutama äänitehostetila. Kuljettajan niskatyynyyn integroituun kaiuttimeen voi ohjata puhelut, jolloin matkustajien ei tarvitse kuunnella puhelun toisen osapuolen jorinoita. Ratkaisu tuntui toimivalta kaupunkinopeuksissa, ja vähän sen ylikin, mutta moottoritiellä se jäi hieman vaimeaksi. Onneksi puhelun ääni on tarvittaessa helppo kääntää takaisin kaikkiin kaiuttimiin. Autossa on myös ulkoinen kaiutin, johon voi halutessaan ohjata vaikka musiikkia, eli party mode!

Mazda 6e tavaratila
Tavaratila on syvä, mutta hieman matala. Äänentoistojärjestelmän subwoofer vaikutti kokoonsa nähden hieman tehottomalta.

Mazda 6e hyödyntää 68,8 kWh:n LFP-akustoa, joka tarjoaa WLTP-mittauksen mukaan jopa 479 kilometrin toimintamatkan. Koeajon perusteella lukema tuntuu realistiselta myös käytännössä, kun ajorytmi on rauhallinen ja olosuhteet kohtuulliset. Kulutus asettuu maltilliselle tasolle, eikä auto tunnu erityisen “janoiselta” edes moottoritieajossa. Pikalataus hoituu parhaimmillaan jopa 165 kW:n teholla, jolloin akun saa ladattua 10–80 prosenttiin noin 24 minuutissa – juuri sopiva kahvitauon mittainen pysähdys. Kotona ja julkisissa AC-latureissa lataaminen sujuu luontevasti osana arkea, eikä latausominaisuuksista muodostu este pidemmillekään matkoille. Kokonaisuutena 6e tarjoaa toimintamatkan ja latausnopeuden tasapainon, joka vastaa hyvin auton perhe- ja matkakäyttöön painottuvaa luonnetta.

Lopuksi

Mazda 6e asettuu markkinassa mielenkiintoiseen väliin. Kokoluokka ja hintataso tuovat sen samoille apajille esimerkiksi Tesla Model 3:n ja Hyundai Ioniq 6:n kanssa, mutta Mazda lähestyy segmenttiä selvästi pehmeämmällä kulmalla. Siinä missä osa kilpailijoista painottaa suorituskykyä tai teknologista wow-efektiä, 6e luottaa ajomukavuuteen ja viimeistelyyn.

Mazda on käyttänyt uuden 6e:n markkinoinnissa hauskaa ja kuluttajaystävällistä tapaa ilmoittaa hinta lauseella: “Hinnat päättyen 48 700 euroa.” Tämä päättyen-hinta sisältää auton Takumi Plus -varustelupaketilla, ja kalleimmalla Soul Red Crystal-metallivärillä varustettuna, sekä toimituskulut. Toki hinnan päälle tulee vielä talvirenkaat, sekä mahdolliset, mutta ei pakolliset lisävarusteet, kuten esimerkiksi tavaratilan kaukalomatto, tai V2L-virran ulosottoadapteri. Joka tapauksessa, omasta mielestä päättyen hinta on oikein kohtuullinen rahalla saatavaan vastineeseen nähden.

Mazda 6e

Tekniikka ja suorituskyky
Sähkömoottorit: yksi taka-akselilla/takaveto
Teho: 190 kW (258 hv), vääntö 320 nm
Akku: 68,8 kWh (LFP)
Toimintamatka (WLTP):  479 km
Kulutus: 16,6 kWh/100 km
Kiihtyvyys 0–100 km/h: 7,6 sekuntia
Huippunopeus:  175 km/h (rajoitettu)
Pikalatausteho: max. 165 kW
Lataus 10-80%: 24 minuuttia

Tilat ja mitat
Tavaratila: edessä 72 l, takana 466 l
Sisätilat: tilavat edessä ja takana
Pituus: 4921 mm
Leveys: 2156 mm
Korkeus: 1491 mm
Paino:  1962 kg (omamassa)

Muuta
Hinnat alkaen:  44 300 €
Koeajoauto: 47 750 €
Hinnat päättyen: 48 700 €
Takuu 6 v. / 150 000 km,
akku 8 v. / 160 000 km.

Tämä yllätti
Sisätiloissa on luksusautofiilistä!

Koeajotunnelmia:

Video

 



Lue lisää