Citroën on päättänyt herättää yhden autoilun ikoneista, 2 CV:n, uuteen loistoonsa – mutta ei suinkaan pelkkänä nostalgiaprojektina. Uusi 2 CV on sähköinen, edullinen, kevytrakenteinen ja inhimillinen, aivan kuten alkuperäinenkin.
Erotuksena aiempaan se on kuitenkin täysin uudelleenajattelu tämän päivän maailmassa, kertoo yhtiön toimitusjohtaja Xavier Chardon.
– Alkuperäistä 2 CV:tä ei luotu ikoniksi – siitä tuli sellainen, koska se antoi ihmisille vapauden. Uusi 2 CV jatkaa samaa henkeä. Ei nojaten nostalgiaan, vaan luomalla esikuvansa yksinkertaisuuden ja saavutettavuuden uudelleen tämän päivän maailmaan, Chardon sanoo.
Miksi 2 CV palasi juuri nyt?
Alkuperäinen 2 CV, joka syntyi toisen maailmansodan jälkeen, mullisti tavallisten ihmisten liikkumisen yksinkertaisuudellaan, kekseliäisyydellään ja käytännöllisyydellään. Nyt, kun maailma etsii kestävämpiä ja helpompia tapoja liikkua, samat arvot ovat ajankohtaisempia kuin koskaan.
Uusi 2 CV ei synny pelkästään menneisyyden ihailusta, vaan samoista perusperiaatteista: edullisuus, kevyt rakenne, monipuolisuus ja tunnistettavuus. Nyt ne on tulkittu sähköiselle aikakaudelle sopiviksi. Tavoitteena on luoda huomisen ikoni, joka pysyy uskollisena alkuperäiselle TPV-määrittelylle (Très Petite Voiture) – eli pienelle, edulliselle ja käytännölliselle autolle.

Mikä tekee uudesta 2 CV:stä kiinnostavan?
Uusi malli suunnitellaan vastaamaan nykyaikaisen sähköisen liikkumisen tarpeisiin, erityisesti kaupunkialueiden lisääntyvän säännöstelyn haasteisiin. Se sijoittuu uuteen luokkaan saavutettavia ja pienikokoisia sähkökulkimia, tarjoten entistä enemmän liikkumisen vapautta – ilman kompromisseja persoonallisuudesta tai houkuttelevuudesta.
Citroën korostaa, että todellisen innovaation tarkoitus ei ole tuoda jotain lisää, vaan auttaa tekemään elämästä parempaa. Ja juuri siitä alkuperäinen 2 CV oli kuuluisa. Vaikka uusi 2 CV on vielä tulossa, ë-C3 tarjoaa jo nyt konkreettisen vastineen arjen liikkumisen haasteisiin – saavutettavana, nykyarkeen sovitettuna ja tyylikkäänä ratkaisuna.
Kuvia tulevasta 2CV:stä on tarjolla erittäin niukasti, mutta auton siluetti vilahtaa tiiserivideolla:
Citroën on aina ollut rohkea ja innovatiivinen brändi, joka asettaa mielenrauhan ja hyvinvoinnin asiakaskokemuksen keskiöön. Yhtiöllä on globaalisti yli 6 200 jälleenmyyjän ja huoltoliikkeen verkosto 101 maassa – ja nyt se aikoo viedä sähköisen liikkumisen uuteen tasoon 2 CV:n henkiin herätettynä.






