MAINOS: Hovisepät

EUREKA!

Hamilton-kellot
nyt Hovisepiltä.

Tutustu ja ihastu

Täyssähköinen Renault 5 voi näyttää myös tältä – kirjavan luomuksen lähtökohtana palvelee aito asia 1970-luvulta

Uusi Renault 5 E-Tech on saanut kovasti huomiota hienosti nykyaikaan siirretyn retrotyylinsä myötä, mutta uusi sähköauto ei ole silti sama asia kuin aito asia puolen vuosisadan takaa. Nyt sellaisestakin on tehty täyssähköinen eri pajojen yhteistyönä.

Sähkötoiminen restomod on luotu 1970-luvun neli- tai virallisesti viisiovisen Renault 5 GTL:n pohjalta, ja moni eri toimija on päässyt työntämään lusikkansa tähän soppaan. Auton digitaalinen kojelauta on käyttöliittymien innovatiisiviin HMI-ratkaisuihin erikoistuneen Incarin käsialaa, kun taas 2CV Méhari Club Cassis -niminen sitikkakerho antoi näkemyksensä siitä kuinka Renaultin vintage-henki säilytetään modernista tekniikasta huolimatta. L2Concept-niminen paja keskittyi puolestaan auton ulkonäön kohentamiseen.

Renault 5 restomod
Kuva: Incari

Restomod-Renaultin ehkäpä mieliinpainuvin elementti on auton modernisoitu kojelauta. Alkuperäinen analoginen mittaristo on korvattu räätälöitävissä olevalla digitaalinäytöllä, jonka toteuttamisesta vastaa Incari Studio. Kuski voi vaihtaa klassisen analogisen tyylin tai modernin diginäkymän välillä, joten 1970-luvun henki on aina saatavilla vain yhden täppäyksen päästä.

Renault 5 restomod
Kuva: Incari

Sähkövoimalinjan sovittaminen alkuperäisen polttomoottorin paikalle koskematta Renaultin ikonisiin linjoihin ei ollut mikään pikkujuttu, ja samalla myös jarrut sekä jousitus laitettiin uusiksi kohentuneen suorituskyvyn ehdoilla. Sisustaankin on asennettu alkuperäistä sporttisemmat penkit, ja auton maalausta voi kauniisti sanoen luonnehtia pirteäksi. Räikeä on toinen mieleen tuleva termi, mutta ainakin sähkö-Vitonen erottuu tämännäköisenä alkuperäiskuntoisten yksilöiden joukosta.

Renault 5 restomod
Kuva: Incari

Renault on yksi esimerkki viime vuosina suureen suosioon nousseesta restomod-tyylistä, jonka myötä museoikäisiin autoihin sovitetaan modernia tekniikkaa ja varusteita. Autonvalmistajien puolella tämä ilmiö näkyy esimerkiksi Renaultin vahvasti retrotyylisissä uusissa sähköautoissa, jotka pyrkivät näillä eväin erottumaan kasvottomiksi ja historiattomiksi koetuista kiinalaistulokkaista. Muotoilun lisäksi retrohenkeä voidaan tuoda vaikkapa digimittaristoihin, joista on viime aikoina nähty muutamia esimerkkejä myös autonvalmistajien ideoimina.

Renault 5 restomod
Kuva: Incari
Renault 5 restomod
Kuva: Incari

Lue lisää