Nissan on ollut viime aikoina pahoissa taloudellisissa vaikeuksissa, mutta niistä huolimatta japanilaisbrändi tuo markkinoille uusia malleja. Yksi niistä on nyt julkisuuteen lanseerattu täyssähköinen Micra, joka on todellisuudessa kaukana japanilaisesta.
Autossa on nimittäin hyödynnetty Renaultin kanssa harjoitettua yhteistyötä maksimaalisesti, eli kyseessä on valepuvussa oleva Renault 5 E-Tech joka myös valmistetaan Ranskassa aidon asian rinnalla. Sähkö-Viitosen retrohenkinen muotoilu toimii upeasti, mutta Micran linjoista ei valitettavasti voi sanoa samaa. Nissan näyttää melko oudolta sekasotkulta, jossa Renault-peräinen kulmikas kattolinja riitelee keulan ja perän pyöreämpien muotoiluelementtien kanssa.

Pyöreiden ledivalorinkuloiden on tarkoitus tuoda mieleen reilut parikymmentä vuotta sitten markkinoille lanseerattu kolmannen sukupolven Micra, jossa oli myös alaosaa kapeampi korin yläosa. Uuden Micran kyljen yläosassa kulkeva ura viittaa kuulemma tähän muotoilupiirteeseen, mutta sitä ei valitettavasti ymmärrä selittämättä. Lokasuojanreunojen ja korin alaosan mustat elementit tuovat puolestaan autoon lievää katumaasturimaisuutta, jota korostaa myös lattian alle sijoitetun akun sanelema korkea kylkilinja.
Suosittelemme

Kaikissa varustetasoissa on vakiona 18-tuumaiset pyörät, ja korin väriksi on tarjolla 14 eri vaihtoehtoa. Saatavilla on lisäksi kaksivärimaalauksia, joissa on joko musta tai harmaa katto. Alle neljä metriä pitkä Micra jakaa myös Renault 5 E-Techin ehkäpä huonoimman ominaisuuden, eli onnettoman pienet takajalkatilat. Takakontin vetoisuuskin on vain 326 litraa, eli kyseessä ei ole tilankäytöltään aivan optimaalinen pikkuauto.

Sisusta on vielä ulkokuortakin suorempaa lainaa Renaultista, eli kojelautanäkymää dominoi kahden 10,1-tuumaisen näytön muodostama parivaljakko. Erot rajoittuvat lähinnä Nissanin logoihin sekä verhoilukankaisiin, ja lisäksi keskikonsolista löytyy Japanin Fuji-vuoren siluetti. Micran perusrakenteena palvelee Renaultin sähköautoja varten kehittämä AmpR Small, ja tekniikan osalta tarjolla on kaksi eri vaihtoehtoa. Perusmallissa on 122 hevosvoimaa, 40 kWh:n akku ja 308 kilometrin virallinen toimintasäde, kun taas tehokkaamman version arvot ovat 150 heppaa, 52 kWh ja 408 km.

Jälkimmäistä pystyy lataamaan 100 kilowatin teholla, jolloin akut täyttyvät kapasiteettivälillä 15-80 % puolessa tunnissa. Molemmat mallit toimivat tarvittaessa myös ulkoisten laitteiden virtalähteenä, ja niissä on vakiona sekä lämpöpumppu että akun lämmitys- ja jäähdytystoiminnot. Nissan kehuu uuden Micran jousitusmukavuutta sekä käsiteltävyyttä luokkansa parhaiksi, ja samat sanat kultiin myös Renaultin edustajien suusta viime vuonna 5 E-Techin lanseerauksen yhteydessä. Lupaukset lunastetaan sähköautoksi varsin pienen painon (1400-1524 kiloa), nopean ohjauksen ja erillisjousitetun taka-akseliston avulla.

Micraa odotetaan kauppoihin loppuvuodesta, ja hinnatkin selviävät vasta myöhemmin. Ne ovat joka tapauksessa hieman korkeammat kuin Renault 5:n tapauksessa, koska Nissan asemoi uutuutensa premium-henkisemmäksi vaihtoehdoksi sähkö-Viitoselle. Strategian toimivuus jää vielä nähtäväksi, koska suurin osa potentiaalisista asiakkaista päätynee mieluummin hieman edullisempaan ja ainakin allekirjoittaneen silmään huomattavasti nätimpään Renaultiin.

