Peugeot esittelee Pariisissa uudet lataushybridit – tehoa jopa 300 hevosvoimaa

Pariisin autonäyttelyssä ensi viikolla esiteltävät uudet Peugeot -lataushybridit HYBRID ja nelivetoinen HYBRID4 tulevat tarjolle PEUGEOT 508- ja 3008 -mallistoihin ensi vuoden syksyllä.

Uudet HYBRID- ja HYBRID4 -lataushybridit perustuvat 1.6 l PureTech -bensiinimoottoriin, joka on päivitetty entistä tehokkaammaksi toimimaan yhteistyössä sähkömoottorin kanssa. Yhdistettynä HYBRID-sähkömoottoriin kehittää voimanlähde 180 hv tehon ja HYBRID4-moottoriin yhdistettynä 225 hv tehon.

PureTech-moottorin vaihteistona on uusi 8-portainen EAT8 –automaattivaihteisto. Vaihteistoon on yhdistetty 110 hv/80 kW tehoinen sähkömoottori etuakselille. HYBRID4-versioon on yhdistetty 110 hv/80 kW sähkömoottori taka-akselille varustettuna momentinmuuntimella

Korkeajännite litiumioniakusto (300V) on sijoitettu toisen rivin istuinten alle. Akusto on markkinoiden tehokkaimpia: 11,8KWh (HYBRID) ja 13,2 KWh (HYBRID4). Toimintamatka täyssähköllä ajettaessa 50 km WLTP -mittaustavan mukaan ja 60 kmaiemman NEDC*-mittaustavan mukaan.

Innovaatioita helpottamaan ajamista

Ajettavuuden tehostamiseksi ja joustavuuden parantamiseksi ovat Peugeotin lataushybridit varustettu erilaisilla uusilla innovaatioilla, kuten esimerkiksi toiminnolla, joka mahdollistaa auton nopeuden alentamisen jarrupoljinta käyttämättä. Toiminto mahdollistaa myös akun lataamisen alamäessä ajettaessa. i-Booster -jarrujärjestelmän avulla voidaan jarrutuksen aikana tai nopeuden hidastuessa varastoida energiaa. e-SAVE -toiminnon avulla kuljettaja voi tallentaa sähköenergiaa (10 km, 20 km tai koko akun tehon verran) ja käyttää sitä tarvittaessa.

Peugeot on myös kehittänyt latausjärjestelmää latausajan lyhentämiseksi. Järjestelmän maksimilatausaika on 8 tuntia peruspistokkeesta (3,3 kW, 8A laturi) ja
4 tuntia vahvistetun Green’up® -pistokkeen avulla (3.3 kW 14A) tai jopa alle 2 tuntia Wallbox-kotilatauslaitteella (6.6 kW 32A).

Suosittelemme

Peugeot HYBRID

PEUGEOT 3008 GT HYBRID4

Peugeot 3008 SUV saa uuden ulottuvuuden voimakkaan HYBRID4 –version ansiosta. Ensiluokkaisesti varusteltu malli kulkee nelivetona ja saavuttaa jopa huipputehon 300 hv/220 kw.

Kiihtyvyys 0 – 100 km/h tapahtuu 6,5 sekunnissa. Akun kapasiteetti 13,2 kWh 100 % sähköisellä latauksella kantaa jopa 50 km WLTP –mitattuna. (60 km NEDC standardin mukaisesti.) Peugeot 3008 HYBRID4n CO2 päästöarvot ovat markkinoiden parhaat: alle 49 g per kilometri WLTP –mitattuna.

Peugeot HYBRID

PEUGEOT 508 JA 508 SW HYBRID

Uudet Peugeot 508 HYBRID ja 508 SW HYBRID yhdistävät PureTech 180 hv –bensiinimoottorin 110 hv/80 kW –sähkömoottoriin. Yhdistettynä teho on jopa 225 hv / 165 kw.

Sähkömoottorin kapasiteetti on 11,8 kWh ja se takaa 100% sähköllä ajon yli 40 km matkalle (WLTP) (50 km NEDC*).

HYBRID –versio on saatavana kolmessa eri varustelutasossa: Allure, GT-Line sekä ylellisenä GT-viimeistelynä. Uuden voimalinjan kokonaisuus on toteutettu onnistuneesti siten, että se ei tee kompromissia auton käytettävyydessä tai pienennä auton takatilaa.

* NEDC luvut arvioita ja odottavat hyväksyntää

Aihepiirin uusimmat

Uusi Daihatsu Taft haluaa haastaa jälleen Suzuki Jimnyn maastossa

Daihatsu Taft on jääny Suomessa toistaiseksi aika vieraaksi automalliksi, mutta kyseessä on alkujaan täälläkin paremmin tunnetun Suzuki Jimnyn kilpailija.

Dacian SUV-suosikki uudistuu – kolmannen sukupolven Dusteria saa myös hybridinä

Osittain kierrätysmuovista valmistettu Dacia Duster siirtyy kolmanteen sukupolveensa, joka on edeltäjäänsä näyttävämpi ja sähköisempi.

Stellantis on valmis kääntämään takkinsa, jos sähköautojen kysyntä sakkaa

Stellantiksen toimitusjohtaja Carlos Tavares on todennut, että maailman kolmanneksi suurin autonvalmistaja on valmis muuttamaan sähköautostrategiaansa ensi vuoden tärkeiden Yhdysvaltojen ja Euroopan vaalien tulosten perusteella.

Tesla Cybertruckin tuotantomalli esiteltiin vihdoinkin – osa lupauksista jäi kuitenkin täyttymättä

Siitä on kulunut jo neljä vuotta, kun Tesla Cybertruckin tutkielma tuotiin julkisuuteen. Monien viivästysten jälkeen nyt on vihdoinkin tuotantomallin esittelyn vuoro.

Tyyliniekan uusimmat