MAINOS: Care of Carl

Hot Rod & Rock Show 2026 – katso parhaat palat Tampereen näyttelystä

Tampereella järjestettävä Hot Rod & Rock Show on kuulunut kevään autotapahtumien kalenteriin jo kauemmin kuin juuri kukaan jaksaa muistaa. Tapahtumalla on lähes yhtä pitkät perinteet kuin Helsingin pääsiäisviikonloppuun ajoittuvalla American Car Show’lla, ja nytkin näyttelyillä oli vain viikko väliä.

Tästä huolimatta Tampereella riitti sekä näyttelyautoja että yleisöä vähintään kiitettävästi. Osansa asiaan oli varmasti myös keväisen aurinkoisella säällä, joka houkutteli monia tulemaan paikalle omalla harrasteautollaan. Niille oli varattu tuttuun tapaan pysäköintitilaa Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksen, eli kotoisemmin Pirkkahallin pääovien läheisyydestä, joten esimakua näyttelystä sai jo parkkipaikalta.

Ford hot rod
Ford hot rod. Kuva: Turo Leppänen.

Itse show oli toteutettu hyväksi havaitulla kaavalla, eli autoja ja moottoripyöriä oli kahden hallin edestä, ja lauantain tarjontaan kuuluivat myös tapahtuman nimen Rock-osan velvoittamat bändien esiintymiset. Päähalli oli aikaisempien vuosien tapaan jenkkiautopainotteinen, mutta oli mukaan mahtunut muutama euroautokin sekä oma osasto moottoripyörille. Paikalla nähtiin perinteiden velvoittamana myös ruotsalaisrakentajien luomuksia, joiden työn laadusta ei juuri huomauttamista löytynyt. Suomalaisten taso on tosin noussut viime vuosina niin kovaksi, että tässä suhteessa eroa naapurimaahan ei enää juuri ole.

Mercury custom
Mercury custom. Kuva: Turo Leppänen.

Pienempi halli oli puolestaan varattu pääosin tuning-kalustolle, drifting-autoille ja erittäin näyttäville rekan nupeille, jotka edustivat niin Amerikkaa kuin Eurooppaakin. Kakkoshallin puolelta löytyi myös koko näyttelyn sykähdyttävin auto ainakin allekirjoittaneelle, eli aivan viimeisen päälle tehty ja virheettömästi viimeistelty replika Hannu Mikkolan B-ryhmän Audi Quattrosta miehen rallin maailmanmestaruusvuodelta 1983. Tässä kuvakoosteemme Tampereelta:

Audi Quattro
Audi Quattro. Kuva: Turo Leppänen.
Chevrolet Bel Air
Chevrolet Bel Air. Kuva: Turo Leppänen.
Cadillac restomod
Cadillac restomod. Kuva: Turo Leppänen.
Chevrolet El Camino ja Buick
Chevrolet El Camino ja Buick. Kuva: Turo Leppänen.
Dodge Challenger
Dodge Challenger. Kuva: Turo Leppänen
Ford hot rod
Ford hot rod. Kuva: Turo Leppänen.
Ford Thunderbird
Ford Thunderbird. Kuva: Turo Leppänen.
VW Kupla
VW Kupla. Kuva: Turo Leppänen.
Imperial Convertible
Imperial Convertible. Kuva: Turo Leppänen.
Chevrolet Panel Truck
Chevrolet Panel Truck. Kuva: Turo Leppänen.
Plymouth Cuda
Plymouth Cuda. Kuva: Turo Leppänen.
Grumman
Grumman. Kuva: Turo Leppänen.
Chevrolet Chevelle
Chevrolet Chevelle. Kuva: Turo Leppänen.
Toyota Hiace
Toyota Hiace. Kuva: Turo Leppänen.
VW ID. Buzz
VW ID. Buzz. Kuva: Turo Leppänen.
Peterbilt rekan nuppi
Peterbilt rekan nuppi. Kuva: Turo Leppänen.
Citroën 2CV pick-up
Citroën 2CV pick-up. Kuva: Turo Leppänen.
Nissan GT-R R35
Nissan GT-R R35. Kuva: Turo Leppänen.
-- MAINOS --spot_imgspot_img

Lue lisää