TAG Heuer Formula 1 Solargraph tuo väri-iloittelun paalupaikalle

TAG Heuer esitteli viisi pastellinsävyistä uutuutta Formula 1 Solargraph -mallisarjaan.

Moottoriurheiluun vahvasti identifioituva TAG Heuer lanseerasi reilu vuosi sitten maaliskuussa värikkään Formula 1 Solargraph -mallisarjan, jolla juhlittiin TAG Heuerin paluuta F1-sarjan pääyhteistyökumppaniksi.

Tätä edelsi vuonna 2024 esitelty rajoitetun erän Formula 1 Kith -mallisarja kvartsikoneistolla, joka myytiin nopeasti loppuun kumppanina toimineen lifestyle- ja muotibrändi Kithin toimesta. Retrohenkinen Kith-mallisarja oli uskollinen 1980-luvun Formula 1 -mallistolle 35 millimetrin kokoa ja iloista värimaailmaan myöten. Mallisarjalla puhuteltiin ennen kaikkea trenditietoisia streetwear- ja sneaker-maailmassa eläviä nuoria kuluttajia, jotka eivät olleet perinteisten kelloliikkeiden asiakkaita.

Koska vuosi 2025 oli tärkeä TAG Heuerille alkaneen F1-yhteistyön takia, toimi Kith-yhteistyö hyvänä koeponnistuksena hieman modernimmalle Formula 1 Solargraph -mallisarjalle, jossa kokoa oli kasvatettu 38 millimetriin ja voimanlähteenä toimi auringonvalosta lisävirtaa saava kvartsikoneisto. Mutta se mikä säilytettiin alkuperäisestä Formula 1 -mallistosta ja Kith-yhteistyön opeista oli värikkyys ja drop-markkinointi.

Suosittelemme


Tyylikkäimmät vaatteet ja asusteet myy Care of Carl.

Lanseerauksessa tämä näkyi siten, että mallisarjaan tuotiin kolme väriyhdistelmää pysyvään mallistoon, jonka lisäksi F1-kauden aikana esiteltiin kuusi eri väriyhdistelmäistä rajoitetun erän mallia (droppia) osakilpailujen yhteydessä. Kokonaisuus rakentui vuoden mittaan yhdeksästä kellomallista, joiden väriyhdistelmät oli otettu alkuperäisistä 1980-luvun Formula 1 -malleista.

TAG Heuer Formula 1 “Pastel Collection”

Tänä vuonna TAG Heuer Formula 1 Solargraph -mallisarja sai pastellisen lisäyksen, joka vie mallisarjaa aikuismaisempaan suuntaan. Siinä missä värikkäät vuoden 2025 -mallit puhuttelivat lähtökohtaisesti nuorempia sukupolvia, tavoittelee selvästi rauhallisempi pastellisarja toisenlaista asiakaskuntaa. Tässä yhteydessä on pakko omakohtaisesti todeta, että 80-luvulla lapsuutta ja varhaisnuoruutta eläneenä tuli välittömästi mieleen sanapari “Miami Vice”, kun ensimmäisen kerran kuulin ja näin kuvat uutuuksista. Enkä usko, että olen ainoa. 😎

Mallisarja jakautuu kahteen osaan, joista kahdessa on teräskuoret ja -ranneke, kun taas kolmessa muussa mallissa on muovikuoret, jonka seoksesta TAG Heuer käyttää termiä TH-Polylight. Muovikuorisissa malleissa on kuoren ja kellotaulun sävyn mukainen kumiranneke terässoljella. Kaikissa viidessä mallissa on teräksinen takakansi ja muovinen molempiin suuntiin pyörivä kellonkehä, jossa on kellonkuorien tapaan mattamainen viimeistely (sandblast).

Kellotaulut ovat selkeäpiirteisiä ja niissä on teräsmalleja lukuunottamatta suuret, kohollaan olevat indeksit reilulla loistemassauksella. Sama selkeäpiirteisyys ja isokokoisuus toistuu tunti- ja minuuttiosoittimissa. Päivyri sijaitsee kello kolmessa ja pienenä maukkaana yksityiskohtana kello 12:n, 6:n ja 9:n tunti-indeksit ovat TAG Heuerin kilpitunnuksen muotoiset. Teräsmalleissa on haettu pykälän verran luksusmaisempaa fiilistä istuttamalla kellotaulun kahdeksaan tunti-indeksiin pienenpienet VS-luokan timantit, joiden yhteispaino on 0,076 karaattia.

Kaikissa malleissa on opaaliviimeistelty kellotaulu, joka tuo siihen kauniin kiiltävän pinnan, joka ei näytä yhtään tekniseltä ottaen huomioon, että sen alla on koneistoa lataava valokenno. Kellotaulua suojaa naarmuuntumaton ja heijastesuojattu safiirilasi. Huolettoman käytön takaa sadan metrin vesitiiveys.

Valovoimaa

Kelloissa on TAG Heuerin osaomistaman La Joux-Perretin valmistama TH50-00 Solar -kvartsikoneisto, joka on viritetty äärimmilleen esimerkiksi paremman lataustehon myötä (päivän käyntivoima saadaan ladattua auringonvalolla alle kahdessa minuutissa), jonka lisäksi täyteen ladattu akkuparisto toimii ilman valoa jopa kymmenen kuukauden ajan. Akkupariston kokonaisiäksi luvataan jopa 15 vuotta. Analogia F1-autoissakin tänä päivänä käytettäviin tehokkaisiin hybridimoottoreihin, toki selvästi luotettavampana, on helposti löydettävissä.

Kenelle mallisarja on suunnattu?

Pastellinsävyiset kellomallit tuovat Formula 1 Solargraph -mallisarjaan uudenlaista fiilistä ja laajentaa sen kohderyhmää. Siinä missä vuonna 2025 julkistetut mallit ovat sporttisempia ja nuorekkaampia puhutellen F1-maailmaa seuraavia miehiä, on harmonisempi pastellimallisto suunnattu enemmän naisille, jotka liikkuvat tyylillisesti nuorekkaan ja elegantin pukeutumisen välillä ilman turhaa jäykistelyä. Ennen kaikkea Formula 1 Solargraph -kellot ovat statement nuorekkaasta asenteesta.

Kesä on tulossa ja rennot puuvilla- ja pellavavaatteet odottavat kaapissa lähtökäskyä. Samaa voi sanoa Formula 1 Solargraphin pastellikelloista, joista pitää vain valita itselle sopivin väri. Ja siinä kannattaa pitää kiirettä, sillä jokaista mallia on tehty rajoitettu erä.

Hinnat ja saatavuus

TAG Heuer Formula 1 Solargraph “Pastel Collection” tulee kokonaisuudessaan saataville 1. toukokuuta TAG Heuerin putiikkiin Mikonkadulle, sekä Lindroosin verkkokauppaan.

Mallisarja vasemmalta oikealle: pinkki, beige, laventeli, sininen ja vihreä.
MalliMallinumeroTuotantomääräHinta
Vihreä (teräs)WBY111B.BA00421500 kpl2800 €
Laventeli (teräs)WBY111B.BA00421000 kpl2800 €
Sininen (muovi)WBY1163.FT81133000 kpl1950 €
Beige (muovi)WBY1164.FT81143500 kpl1950 €
Pinkki (muovi)WBY1165.FT81152500 kpl1950 €

Kuvat: TAG Heuer

-- MAINOS --spot_imgspot_img
spot_img

Lue lisää