Turussa ja Helsingissä toimiva miesten vaateliike Herrainpukimo on esitellyt tulevan syksyn ja talven asustemallistonsa, joka huokuu hillittyä eleganssia. Mallisto nojaa laadukkaisiin luonnonkuitumateriaaleihin, eli silkkiin ja villaan. Kaikki tuotteet on valmistettu Comon alueella, Italiassa.
Kun kysyin malliston suunnittelun lähtökohtia, kommentoi Herrainpukimon perustaja ja toimitusjohtaja Tuukka Simonen asiaa seuraavasti:
Mallistomme sävymaailma on pääosin sinistä ja viininpunaista, sillä nämä värit menevät äärimmäisen hyvin harmaan ja tummansinisen pukeutumisen kanssa yhteen. Pääpaino on hillityssä luksuksessa, eli äärimmäisen korkealuokkaisissa ja mattapintaisissa materiaaleissa, joita on käytetty säästelemättä tuotteiden koossa – suurimmissa huiveissa on 1,2 neliömetriä kangasta.
Omasta mielestäni syys-talvimalliston kruununjalokivi on koboltinsininen paisley-kuvioitu silkistä ja villasta tehty herrainhuivi, jonka ihotuntuma on ylellinen, ja värimaailman näennäisestä räväkkyydestä huolimatta se sulautuu elegantisti monenlaisiin asukokonaisuuksiin, ollen kuitenkin hillitysti huomiota herättävä valopilkku.
Malliston ensiesittely tapahtui Herrainpukimon uuden liiketilan syyskauden avajaisissa lauantaina 1. syyskuuta kello 12.