Orient Sports -sarja täydentyi vintage-henkisillä mekaanisilla sukeltajankelloilla. Uudessa kokoelmassa on neljä eri värivaihtoehtoa.
Mako ja Kamasu
Orient on valmistanut mekaanisia kelloja vuodesta 1950 ja sukeltajankelloja 1960-luvulta lähtien. Orientin modernien sukeltajankellojen aika alkaa vuodesta 2004, jolloin markkinoille tuli Orient Mako. Pari vuotta sitten julkaistiin kolmannen sukupolven Mako, jota kutsutaan myös Kamasuksi. Uusi vintage-tyylinen sukeltajankellojen sarja on lähimpänä Kamasua kuoren ja koneiston osalta.
Mako- ja Kamasu-nimet ovat syntyneet harrastajien keskuudessa. Orient nimeää itse kellonsa kirjain- ja numerokoodeilla. Jää nahtäväksi millä nimellä uusia vintage-henkisiä sukeltajankelloja aletaan kutsua.
Taulu ja kehä
Kellojen taulut ovat liukuvärjättyjä. Ne tummuvat keskeltä reunoille. Värivaihtoehtoina ovat harmaa, sinivihreä, sininen ja viininpunainen.
Suosittelemme
Kellojen kehät ovat kaksivärisiä. Väritys nollasta viiteentoista on eri kuin kehässä muualla. Selkein väriero on sinitauluisessa kellossa, jonka kehässä on sinistä ja punaista. Kelloharrastajat kutsuvat tällaista väriyhdistelmää Pepsiksi.
Indeksit ja osoittimet
Sports Diver -kelloissa on perinteiset sukeltajakellon indeksit eli kello kuuden ja yhdeksän kohdalla on viiva ja muiden numeroiden kohdalla on piste. Kello kahdessatoista on kolmio, jonka kärkeä on hieman leikattu.
Indeksit ja osoittimet hohtavat pimeässä. Ne ovat seepianväriset eli vaaleanruskeat vintage-henkisesti.
Special Edition
Viininpunaista mallia valmistetaan rajoitettu 2 000 kellon erä, joista 1 000 kappaletta on saatavilla Euroopassa. Kello eroaa muista malleista siten, että se on päällystetty pronssilla ja siinä on ruskea nahkaranneke. Kolmessa muussa mallissa on teräsranneke.
Koneisto
Kelloissa on Orientin oma F6922-automaattikoneisto. Siinä on 40 tunnin käyntivara ja se on myös käsinvedettävä.
Koneisto pysähtyy, kun nuppi vedetään uloimpaan asentoon. Koneistossa on päivämäärä- ja viikonpäivätoiminnot, jotka on sijoitettu tasapainoisesti kellotaulun numero kolmen kohdalle.
Yhteenveto
Lempinimien syntyminen ja niiden vakiintuminen kertovat kuinka pidettyjä Orientin sukeltajankellot ovat. Myös kellokauppiaat käyttävät lempinimiä, koska kelloja haetaan niiden perusteella. Orientin kellot ovat hintaansa nähden erittäin laadukkaita ja kelloille on syntynyt oma harrastajakuntansa.
Vintage-henkiset sukeltajankellot ovat hyvä lisä Orientin kellovalikoimaan. Värivaihtoehdot ovat niin onnistuneita, että on vaikea valita oma suosikki. Orient-kellot ovat saatavilla Timanttisilta.
Pähkinänkuoressa:
- Valmistaja: Orient
- Malli: Sports Diver
- Mallinumerot:
- Harmaa: RA-AA0810N
- Sinivihreä: RA-AA0811E
- Sininen: RA-AA0812L
- Viininpunainen: RA-AA0813R
- Koneisto: F6922 (in-house) automaatti
- Käyntitaajuus: 21 600 bph
- Käyntivara: 40 tuntia
- Kellon kuori: ruostumaton teräs
- Kellon halkaisija ilman nuppia: 41,8 mm
- Kuoren paksuus: 12,8 mm
- Lasi: safiiri
- Vesitiiviys: 200 m (20 bar), ruuvilukittava nuppi
- Rannekkeen leveys: 22 mm
- Ranneke: teräs / nahka (Limited Edition)
- Hinta: 365 euroa, Limited Edition 385 euroa