MAINOS: Hovisepät

EUREKA!

Hamilton-kellot
nyt Hovisepiltä.

Tutustu ja ihastu

Baume & Mercier Riviera -mallisto sai uusia kronografeja

Watches and Wonders 2025

Baume & Mercierin Riviera-mallisto on vuosien varrella kasvanut yhdeksi tyylikkään sporttikellon tunnusmerkeistä. Vuonna 1973 lanseerattu Riviera oli aikanaan rohkea avaus: kulmikas teräskuori, kiinteä kehä ja rannekkeen sulava linjakkuus erottivat sen edukseen.

Nyt mallisto saa kaivattua täydennystä neljän tuoreen kronografimallin muodossa, jotka yhdistävät nykyaikaisen viimeistelyn vintage-tyyliin ja monipuolisiin toimintoihin. Tarjolla on flyback-kronografi ja kolme eri versiona toteutettua day-date-kronografia – kaikki 41 millimetrin kuorikoossa, integroiduilla ja rannetta kohti kapenevilla teräsrannekkeilla.

Riviera M0A10828 – kultasävyinen flyback-kronografi juhlistaa malliston alkuvuotta 1973. Mallia valmistetaan 73 kappaleen rajoitettu erä.

Flyback-kronografi vintage-sävytteellä

Riviera M0A10828 on malliston teknisesti ja visuaalisesti näyttävin tulokas. Kyseessä on 73 kappaleen rajoitettu flyback-kronografi, jonka vaalea kultasävyinen kellotaulu, mustat osoittimet ja telemetri- sekä takymetriskaalat vievät ajatukset 1970-luvun alkuun. Estetiikassa yhdistyy uusi ja vanha onnistuneesti; kellotaulun sävy muistuttaa lempeästi patinoitunutta kultaa, mutta kellotaulun elementit ovat ovat teräväreunaisia. Modernia on myös heijastesuojattu safiirilasi.

Flyback-toiminto tuo käytettävyyteen nopeutta: ajanoton voi nollata ja käynnistää uudelleen yhdellä painalluksella – kätevää niin urheilukentällä kuin muissa kierroslaskentaa vaativissa tehtävissä. Ajanoton painikkeiden tuntuma on tietojen mukaan täsmällinen, joka lisää laatuvaikutelmaa.

Kellon voimanlähteenä toimii La Joux-Perret’n valmistama automaattikoneisto, joka tarjoaa 42 tunnin käyntivaran. Kauniisti viimeisteltyä koneistoa kelpaa tarkastella safiirisen takakannen läpi. Takakannesta löytyy myös rajoitetusta erästä kertova “One of 73” -kaiverrus. Takakannen voi halutessaan myös personoida.

Suosittelemme


Ruostumattomasta teräksestä valmistettu kellonkuori on 41 millimetrin kokoinen ja muodoltaan mallistolle tuttu kaksitoistakulmainen – muoto, joka heijastaa Rivieran rantaviivan geometriaa ja tuo kelloon jopa arkkitehtonista ryhtiä. Kellonkuoressa on tyylikäs satiiniviimeistely.

Kellossa on teräsranneke, jonka voi vaihtaa vaivattomasti ilman työkaluja – yksityiskohta, joka helpottaa käyttöä ja antaa käyttäjälle mahdollisuuden vaihtaa ilmettä tilanteen mukaan. Kiiltäväpintaiset viisteet tuovat muuten satiiniviimeisteltyyn teräsrannekkeeseen mukavaa vaihtelua.

Mustavalkoista kontrastia

M0A10827 jatkaa flyback-mallin 12-kulmaisella muotoilulinjalla, mutta vaihtaa kultasävyt mustavalkoiseen kontrastiin. Valkoinen aaltoileva taulu ja mustat pikkutaulut tuovat kelloon graafista selkeyttä, jota tukee valkoinen SuperLuminova-heijastepinnoite. Tämä malli nojaa visuaalisesti 1950-luvun mustavalkoiseen kellodesigniin, jossa värien vähyys korostaa muotojen rytmiä.

Baume & Mercier Riviera Chronograph M0A10827

Käytön kannalta kyseessä on tuttu, toimiva kronografi, joka ei pyri keksimään pyörää uudelleen vaan tarjoaa luotettavaa suorituskykyä ajattoman muotoilun puitteissa. Automaattikoneistona toimii Valjoux 7753, jonka 48 tunnin käyntivara on riittävä niin päivittäiseen käyttöön kuin viikonloppureissullekin.

Kellonkuoren mittasuhteet pysyvät maltillisina: 41 millimetrin halkaisija ja alle 14 millimetrin paksuus tekevät kellosta mukavan ranteessa. Myös tässä mallissa on kolmilinkkinen teräsranneke, joka on helposti vaihdettavissa ilman työkaluja.

M0A10827 tuo Riviera-kronografin mustavalkoisena, 1950-luvun inspiroimana versiona.

Sinistä ja mustaa päivyrillä ja viikonpäivällä

Mallin referenssit M0A10825 (musta taulu) ja M0A10826 (sininen taulu) jatkavat tuttua Riviera-tyyliä, mutta lisäävät kokonaisuuteen sekä päivämäärä- että viikonpäivänäytön. Tämä kahden kalenterinäytön yhdistelmä tekee malleista sekä käytännöllisiä että visuaalisesti tasapainoisia – päivämäärä ja viikonpäivä sijaitsevat selkeästi kello kolmen kohdalla, eikä taulun harmonia kärsi.

Molemmat kellomallit perustuvat Valjoux 7750 -koneistoon, joka on yksi tunnetuimmista ja luotettavimmista automaattisista kronografikoneistoista. Sen käyntivara on 48 tuntia, mikä kattaa helposti useamman päivän käytön ilman uudelleenvetoa. Lisäksi koneisto tunnetaan vakaasta toiminnastaan ja hyvästä huollettavuudestaan, joka on arkikelloa etsivälle arvokas asia.

Kaksitoistakulmainen kuori on 41 millimetrin kokoinen ja vesitiiviys on malliston mukaisesti sata metriä, joten kello toimii mainiosti myös aktiivisemmassa käytössä – vaikkapa rannalla tai veneillessä. Kuoren rakenne jatkaa Rivieran ikonista muotoilua: kiillotettujen ja harjattujen pintojen vuorottelu antaa kellolle valon mukaan elävän pinnan, joka vangitsee katseen eri kulmista katsottuna. Myös tässä malliparissa käytetään vaihdettavaa teräsranneketta, jonka voi irrottaa ilman työkaluja.

Mustatauluinen versio nojaa klassiseen kronografinäkemykseen, jossa tummat sävyt ja selkeät kontrastit toimivat tilanteessa kuin tilanteessa. Aaltoileva musta taulu ja hopeanväriset yksityiskohdat luovat hallitun, jopa maskuliinisen kokonaisuuden. Sinitauluinen M0A10826 puolestaan tuo mukaan leikkisämpää Riviera-henkeä – erityisesti sinisen taulun aaltoileva pinta ja vaaleat yksityiskohdat tuovat mieleen Ranskan Rivieran rannan, jossa tämä mallisto on saanut nimensä.

Molemmat versiot jakavat saman rakenteen ja tekniset ominaisuudet, mutta tarjoavat visuaalisesti eri tunnelman – toinen hillityn tyylikäs, toinen raikkaan eloisa.

Riviera M0A10825 – musta päivä- ja päivämääränäytöllä varustettu kronografi on tehokkaan selkeä. Sinitauluinen M0A10826 tuo pehmeämmän vaihtoehdon samaan muotokieleen.

Yhteenveto

Vaikka Baume & Mercier ei ole huippuluksusbrändien joukossa, sen valttikortti on ollut pitkään erinomainen hinta-laatusuhde. Uudet Riviera-kronografit jatkavat tätä linjaa: kellot ovat teknisesti suorituskykyisiä, ulkoasultaan viimeisteltyjä ja arkeen sopivia ilman, että ne menettävät persoonallisuuttaan. Niissä yhdistyvät käyttömukavuus ja hienostunut muotoilu tavalla, joka palvelee sekä kelloharrastajaa että ensimmäistä “oikeaa” mekaanista kelloa etsivää käyttäjää.

Lisätietoja: baume-et-mercier.com

Pähkinänkuoressa

  • Valmistaja: Baume & Mercier
  • Mallisto: Riviera
  • Vesitiiviys: 100 metriä
  • Koneistot:
    • M0A10828: La Joux-Perret 8147, flyback
    • M0A10827: Valjoux 7753
    • M0A10825 & M0A10826: Valjoux 7750
  • Käyntivara: 42-48 tuntia mallista riippuen
  • Kellonkuoren materiaali: ruostumaton teräs
  • Kellonkuoren halkaisija: 41 mm
  • Kellonkuoren paksuus:
    • M0A10828: 14,34 mm
    • M0A10827: 13,94 mm
    • M0A10825: 13,94 mm
    • M0A10826: 13,94 mm
  • Lasike: heijastesuojattu safiirikristalli
  • Ranneke: 3-rivinen integroitu teräsranneke, vaihdettavissa ilman työkaluja
  • Hinnat:
    • M0A10828: 8.200 €
    • M0A10827: 4.200 €
    • M0A10825: 4.200 €
    • M0A10826: 4.200 €

Kuvat: Baume & Mercier



Lue lisää