Aika tyylikäs on maksuton tapahtumakonsepti, jonka olemme järjestäneet seitsemän kertaa yhteistyössä Iskun kanssa. Ensimmäinen tapahtuma järjestettiin keskiviikkoiltana 2. marraskuuta 2016 Tampereella, jonka jälkeen ajankohdaksi on vakiintunut perjantai-ilta. Kaksi kertaa vuodessa (keväällä ja syksyllä) järjestettävä tapahtuma on kiertänyt Tampereen lisäksi Turussa, Vantaalla ja Oulussa.
Kiitos Iskun tarjoamien tilojen ja järjestyksenvalvonnan on tapahtuma saatu toteutettua maksuttomana kaikille osapuolille, niin näytteilleasettajille kuin kävijöillekin. Kun myös järjestäjänä olemme päässeet pienellä vaivannäöllä, on Aika tyylikästä ollut kiva tehdä vuodesta toiseen.
Meille Aika tyylikäs on nimenomaisesti sosiaalinen tapahtuma, jossa ihmiset kohtaavat ja luovat tapahtuman. Markkinahenkeä rakennetaan ihmisten kautta, sillä kun kasvot tulevat puolin ja toisin tutuiksi, on kaupanteon kynnyskin alempi. Toinen yhtä tärkeä syy on saada kävijöitä varten riittävä kattaus luotettavaksi havaittuja toimijoita saman katon alle, jolloin lyhyessä ajassa on ollut mahdollista tutustua mahdollisimman moneen toimijaan ja heidän tuotteisiin.
Konsepti kehittyy
Olemme suhtautuneet Aika tyylikkääseen aina kokeiluna, jonka puitteissa uskallamme tehdä kokeiluja. Näin saamme kehitettyä konseptia eteenpäin, jolloin se palvelee entistä paremmin eri osapuolia. Tässä etenkin syksyllä paikkakunnalta toiselle kiertävät tapahtumat ovat olleet suuressa roolissa, koska uusi paikkakunta tuo lähtökohtaisesti vaihtelua mm. näytteilleasettajiin.
Vuonna 2019 Aika tyylikkään sisältö vahvistui etenkin korujen osalta, joka on ollut myös verkkolehtemme puolella kasvava osa-alue sisältöjen tuodessa meille yli kymmenen tuhatta uutta lukijaa.
Suosittelemme
Tapahtuman vakiintumisen ja kasvun myötä ajankohtaiseksi tuli tarkastella Aika tyylikkään kestoa, koska näytteilleasettajat kokivat kiireen lisääntyneen. Näin ollen maaliskuussa kokoonnumme Iskun uudessa Pirkkalan myymälässä aiemman kahden tunnin sijaan kolmen tunnin ajan. Samalla aikaistamme tapahtuman alkua kello 18:sta.
Aika tyylikäs Tampere 27.3.2020
Mutta se tärkein asia on ennallaan; Aika tyylikäs on maksuton tapahtuma kaikille osallistujille. Seuraava Aika tyylikäs järjestetään 27. maaliskuuta 2020 kello 18-21 ja ilmoittautuminen on nyt avattu. Paikalle odotamme 500 kävijää. Tervetuloa!
Seuraa myös tapahtuman Facebook-sivua, josta löydät tuoreimmat kuulumiset.
Paikalla ovat mm. seuraavat näytteilleasettajat (tilanne 19.2.2020):
- Aittokoski Timecrafts
- Arkivé Atelier
- Brellum
- Casio / G-Shock
- De Motu
- DLA
- Herrainpukimo
- Jurmo Watches
- Kahwe
- Kellokonttori
- Kello ja Kulta Widemark
- Kelloneuvos
- Kiipperi
- Kronometri
- KultaViljaset
- Laaksosenkello
- Lady Renaissance
- Lakeside Watches Co
- Liisa Sauso
- Paahtimo Papu
- Pirkan Kello
- Rajamäen Kellotehdas
- Ranneaika
- Saint Vacant
- Salkari (Anonimo, Baume & Mercier, Sinn, Sjöö Sandström, Voutilainen x Leijona)
- Sörkan Kello