Kuvia New Yorkin autonäyttelystä

New Yorkin kansainvälisessä autonäyttelyssä 3.- 12.4.2015 nähdään ennätyksellisesti yli 60 uutta autojulkistusta.

Kiinnostavimpana uutuuksina näyttelyssä nähdään muun muassa uusi Nissan Maxima, Honda HR-V, Jaguar XE S, Mazda MX-5, Cadillac CT6, Audi TT, Acura NSX (Honda), Lexus GS F, Lexus LF-C2, Mercedes-Benz GLE,  Nissan Titan Pick-up, Buick Avenir, Mazda CX-3 ja Hyundai Santa Cruz Pick-up.

Mercedes-Benz kahmi näyttelyssä palkintoja oikein urakalla. World Car of the Year 2015-tittelin vei Mercedes-Benz C-sarja. Finaalissa Mersun kanssa olivat Ford Mustang ja Volkswagen Passat. Lisäksi Mercedes-Benz S Coupé voitti luksusautojen luokan ja Mercedes-AMG GT urheiluautojen luokan.

 

Cadillac CT6
Cadillac CT6
Cadillac CT6
Cadillac CT6
Cadillac CT6
Cadillac CT6
Honda Civic Concept
Honda Civic Concept
Honda Civic Concept
Honda Civic Concept
Honda Civic Concept
Honda Civic Concept
Mazda MX-5 Miata
Mazda MX-5 Miata
Mazda MX-5 Miata
Mazda MX-5 Miata
Mazda MX-5 Miata
Mazda MX-5 Miata
Jaguar XF
Jaguar XF
Jaguar XF
Jaguar XF

Aihepiirin uusimmat

Uusi VW Tiguan tuotiin julkisuuteen – suosikki-SUV:ssa on nyt kurvikkaammat linjat ja pistokehybridissä parhaimmillaan 100 kilometrin sähköinen toimintasäde

Volkswagen Tiguan on noussut viime vuosina kaikessa hiljaisuudessa valmistajansa myydyimmäksi malliksi yleisen SUV-buumin vanavedessä. Jossakin vaiheessa myös Tiguan muuttuu täyssähköautoksi, mutta sitä ennen on vielä yhden polttomoottoripohjaisen sukupolven vuoro.

Turkin presidentti haluaisi Elon Muskin rakentavan Teslan tehtaan maahansa

Turkki haluaa olla Teslan seuraavan sähköajoneuvotehtaan loppusijoituspaikka, vaikka maa on jo ehtinyt luomaan oman sähköautobrändin.

ELegend EL1 driftaa kuin 1980-luvun B-ryhmän rallitykki – lähes 900 000 euron sähköauton esikuvana palvelee Audin pätkä-Quattro

Pari vuotta sitten julkisuuteen putkahteli luonnoskuvia ELegend EL1 -nimisestä sähköautosta, jonka oli tarkoitus toimia 1980-luvun Audi Sport Quattron modernina tulkintana. Monista vastaavista projekteista ei ole kuultu ensimmäisen lehdistötiedotteen jälkeen enää mitään, mutta ELegendin kohdalla asia on onneksi toisin.

Volkswagen esitteli yli 550-heppaisen sähkösedanin – ID.X Performance uhkaa kuitenkin jäädä pelkäksi tutkielmaksi

GTI-fanit häädettiin Itävallan Wörtherseen rannalta kestävän kehityksen nimissä, mutta Volkswagenin ID-sähkömallien omistajat saavat sentään kokoontua paikallisesti päästöttömästi Sveitsin Locarnossa. Tapaamisen kohokohta valmistajan puolelta oli varsin yllätyksellinen konseptiauto.

Tyyliniekan uusimmat